Artur Piotrowski

 

Potrafił pociągnąć słowem, ale nade wszystko przykładem

Pękło serce

Kochani,
Wczoraj pękło serce Misterium.

Jak pewnie większość z Was już wie, zmarł nagle i niespodziewanie Artur Piotrowski – pomysłodawca, scenarzysta, reżyser – najkrócej: twórca naszego widowiska. Inaczej: Człowiek, bez którego nie stałoby się to, co się stało.

Co w nas dziś jest? Smutek, nieutulony żal… Może nawet strach przed rzeczywistością, która przytłacza obawą o jutro? A jednak jest też wiara rodząca nadzieję i ufność. Artur był jej niestrudzonym krzewicielem.

Jeden z nas, a zarazem ponad nami wszystkimi. Kto wie, czy nie najlepszy z nas… Potrafił pociągnąć słowem, ale nade wszystko przykładem. Kiedy czasem niemal wstydzimy się tego, kim jesteśmy, On otwarcie mówił o tym, co go raduje uwiera, denerwuje, buduje. Zawsze pełen optymizmu świadek wielkiej wiary w Boga i ludzi, która dawała Mu nieskrępowaną wolność.

Artur był naszym przewodnikiem. Surowym i wymagającym, gdy trzeba, ale zawsze otwartym na ludzkie rozterki. Ceniącym wysoce niekonwencjonalny dowcip, a zarazem nietolerującym łamania zasad.

Zawsze wpatrzony w znaki, które wiodły Go do świętości. Na drodze tej zagarniał ze sobą wszystkich, którzy chcieli pójść razem z Nim za Chrystusem. Nawet tylko kawałek, przez chwilę. Wskazywał pomagające na tym szlaku drogowskazy, w szczególności błogosławioną Poznańska Piątkę, świadectwo św. Jana Pawła II, nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia. Zawsze przejęty do głębi, zasmucony i pełen obaw o dusze tych, którzy z tej drogi zboczyli.

Zaprzątnięty wielkimi projektami nie zapominał o nas, o naszej zwyczajnej codzienności. Znał wszystkich z imienia, pamiętał o urodzinach, imieninach. Kojarzył setki ludzi przewijających się przez plan Misterium, a przecież poza nim spotykał ich jeszcze więcej.

Czasem poniewczasie przychodzi refleksja, że szukamy bohaterów, a nie potrafimy dostrzec, że są w wśród nas…
To, co stworzył Artur, trwa w nas. I teraz od nas samych zależy, ile z tego pozostanie na przyszłość.

Prosząc Was o modlitwę w jego intencji, wierzymy głęboko, że w niebieskiej krainie realizuje On od teraz swe najśmielsze projekty, w których także nam przyjedzie kiedyś znów uczestniczyć. Choć póki co pustka w naszych sercach, w naszej ziemskiej rzeczywistości, pozostanie niezapełniona.

Spoczywaj w pokoju, nasz Kochany Reżyserze. Znów nas wyprzedziłeś, aby wskazać ścieżkę, którą podążymy za Tobą. Tym razem już nie na jedną z setek prób, ale do Domu Ojca, abyśmy byli jedno…

Aktorzy i twórcy
„Misterium Męki Pańskiej Na poznańskiej Cytadeli”

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Decyzją Prezydenta RP Andrzeja Dudy, śp. Artur Piotrowski
został pośmiertnie uhonorowany
Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
za wybitne zasługi na rzecz rozwoju i popularyzowania kultury chrześcijańskiej.

Artur Piotrowski Biogram

Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej. Posiadał gruntowne wykształcenie muzyczne jako absolwent I stopnia Szkoły Muzycznej im. Karola Kurpińskiego przy ul. Głogowskiej w Poznaniu oraz Studium Liturgiczno-Muzycznego na Papieskim Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uzyskał dyplom z zakresu Profesjonalnej Fotografii Artystycznej na Akademii Sztuk Wizualnych w Poznaniu. Studiował także na Wydziale wokalno-aktorskim Akademii Muzycznej im I.J. Paderewskiego w Poznaniu oraz w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej.

W 1997 r. otrzymał pierwszą nagrodę na Festiwalu Filmowym w Berlinie za film krótkometrażowy. W tym samym roku zdobył w austriackim Linz Brązowego Niedźwiedzia oraz drugą nagrodę na Festiwalu Filmów Niezależnych UNICA 97. Jego film “A Distant World” był pierwszą, niezależną produkcją pokazywaną w ramach Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 1998 i znalazł się również w programie Polish Film Festival w Chicago.

Artur Piotrowski zachował patriotyczną i duchową wrażliwość wyniesioną z domu rodzinnego, ugruntowaną poprzez formację Księży Salezjanów wg metod św. Jana Bosco. Swoją działalność społeczno-artystyczną poświęcił przede wszystkim na krzewienie wartości chrześcijańskich w duchu polskiej tradycji.
Był niezłomnym propagatorem pamięci o poznańskiej Błogosławionej Piątce, pięciu wychowankach salezjańskiego oratorium zaangażowanych w polski ruch oporu w trakcie II Wojny Światowej. Artur Piotrowski utrwalił świadectw rodzin i przyjaciół Błogosławionej Piątki, stworzył i wyreżyserował plenerowe widowisko teatralno-filmowe poświęcone ich historii. Trzy edycje widowiska były prezentowane na poznańskiej Cytadeli. Na podstawie zebranego materiału napisał scenariusz do filmu fabularnego, a w ostatnim czasie również do filmu dokumentalnego. Ten ostatni projekt został nagrodzony na XIII Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Niepokorni Niezłomni Wyklęci” w Gdyni, w październiku 2021.

Najbardziej rozpoznawalnym dziełem Artura Piotrowskiego, które swoim wpływem wykracza daleko poza ramy sztuki w sposób bezprecedensowy łącząc ją z wymiarem duchowym oraz społecznym, jest Misterium Męki Pańskiej. Od pierwszej edycji w 1998 r., która powstała w ramach Duszpasterstwa Akademickiego prowadzonego przez Księży Salezjanów na poznańskich Winogradach, wydarzenie to przerodziło się w największe widowisko pasyjne w Europie, skupiające kolejne pokolenia. Liderem i inicjatorem, reżyserem i producentem tego przedsięwzięcia był przez przeszło 20 lat Artur Piotrowski.

Kondolencje Stanisława Kardynała Dziwisza

…Wszystkim, których ta śmierć dotknęła, pragnę przekazać moje wyrazy współczucia. Miłosiernemu Bogu polecam duszę zaś śp. Artura Piotrowskiego…

Kondolencje i Świadectwa

Szanowna Drużyno Misterium chcę się i ja do niej zaliczać boć grałem z Wami. Przyjmijcie mnie!

Dziękuję za informację i pamięć.
Przyjmijcie ode mnie kilka zdań o Arturze.

Reżyser Artur Piotrowski w pełni sił twórczych człowiek spokojnego charakteru, duchowo pogłębiony nie dbał o zaszczyty. Był człowiekiem skromnym, uśmiechniętym, niosącym radość i nadzieję, oddanym każdemu. Był koleżeński lubiany, ogromnie zaangażowanym w tym co robił. Można rzec żył świadomością życiowego powołania oraz misji jaką było Misterium Męki Pańskiej. Był reżyserem, twórcą i organizatorem, największego pasyjnego widowiska na świecie, wystawianego na poznańskiej Cytadeli jak również w Warszawie na Służewcu na terenach wyścigów konnych, jak i na placu Piłsudskiego Był też dokumentalistą i producentem filmowym. Asystował podczas reżyserowania filmu „Popiełuszko. Wolność jest w nas Zapamiętamy go jako człowieka o wielkim sercu i niezwykłej charyzmie

Wdzięczni za wszelkie dobro, które za pośrednictwem śp. Artura Piotrowskiego stało się naszym udziałem (ja osobiście miałem niebywały zaszczyt kilka razy zgrać u niego w Misterium), oraz udziałem licznych rzesz wiernych oglądających i przeżywających Misterium, prosimy Jezusa, aby przyjął go do grona zbawionych.

Składam najserdeczniejsze wyrazy współczucia Rodzinie i Bliskim Artura Piotrowskiego oraz całej Drużynie Misterium

Zenon Czajkowski
salezjanin Warszawa

Panie Arturze, chciałam zgłębi serca podziękować za przyjęcie mnie i mojego syna do Misterium – poznańska cytadela.

Za wszystko dziękuję za uścisk dłoni na wzajem za uśmiechał, za szczerość radość za wszystko dziękuję.

Elżbieta Howadek

W Dniu Pożegnania Artura Piotrowskiego od Poznańskiego Misterium – (chciałabym przekazać kilka słów) był to człowiek z setkami pomysłów i współtwórca jakże przecudownego dzieła Oglądalności na Cytadeli. Sercem swoim był pomysłodawcą Misterium Męki Pańskiej na Poznańskiej Cytadeli pod Dzwonem Pokoju.

Otrzymał nagrodę od ĶRRiTV na #FestiwalNNW dla projektu filmu dokumentalnego o PIĄTCE POZNAŃSKIEJ ), był człowiekiem z wieloma pasjami i wielkim sercem taki wyjątkowo cudowny i bardzo ciepłym sympatycznym charakterze , dodający dłużej otuchy a mnie nawet niekiedy przytulił JA z Arturem znałam się z DA Rocha w Poznaniu ale nie tylko : ponieważ tak wspaniałego człowieka tak cudownego poznałam przez Moją ukochaną ciocię Danutę Jakubowską).

Był człowiekiem niezwykle zapracowanym ja podziwiałam Go za to jak działał na Chwałę Bożą . ( Działał Również w Centrum Duszpasterstwa na Rocha i dzięki temu mogłam dużo rozmawiać z Arturem i kochał moją wspólnotę Ciupa – ( sób niepełnosprawnych gdzie duszpasterzem wspólnoty jest ksiądz Michał Tomiak cudowny duszpasterz i dzięki naszemu duszpasterzowi mógł się kształtować w tym dalszym dziele bożym przez jakiś czas ) i to Dzięki mojej Cioci miał tak Cudowne Duszpasterstwo ponieważ krótko mieszkał przy Serafitkach w Poznaniu) zawsze posłużył Sam Artur ciepłym słowem gdy widział że człowiek nie daje rady i zawsze powiedział: By przez życie iść z Nadzieją oraz uśmiechem takiego Go zapamiętajmy pełnego wigoru).

Cześć Jego pamięci,
Joannna Piwańska

Intencje mszalne

  • 12 i 26 listopada 2021 godz. 18.00
    w parafii p.w. św. Jana Bosko, Księża Salezjanie w Poznaniu (ul. Warzywna 17)
    od rodziny Jakubowskich
  • 17 listopada 2021 godz. 17.00
    Warnice k/Myśliborza Parafia pw. w. Józefa
    wdzięczne za udział w Misterium Męki Pańskiej, Dorota i Joanna
  • Od 17 listopada 2021 godz. 7.30 i 12.00
    na mszach św. za przyczyną Matki Bożej Licheńskiej Bolesnej Królowej Polski (Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej, Licheń Stary)
    o łaskę Nieba od Witolda
  • Od 17 listopada 2021 msze św. wieczyste
    odprawiane przez Księży Pallotynów w Poznaniu (ul. Przybyszewskiego 30)
    o łaskę Nieba od Witolda
  • 18 listopada 2021 godz. 18.00
    w Owińskach
    od wspólnoty parafialnej z Owińsk i Wspólnoty Zakonnej Ojców Sercanów
  • 18 listopada 2021. godz. 7.00
    w Rzymie ks Paweł Szymanowski odprawi mszę świętą
    za śp. Artura Piotrowskiego.
  • 19 listopada 2021 godz. 15.30
    w kaplicy Szpitala Wojewódzkiego przy ul. Lutyckiej
    z podziękowaniem za dar życia Artura Piotrowskiego oraz z prośbą o łaskę życia wiecznego dla Niego.
  • 20 listopada 2021 godz. 18:00
    w kościele św. Mikołaja w Mosinie
    od przyjaciół
  • 28 listopada 2021 godz. 19.30
    w parafii p.w. Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej (Poznań ul. Krzesiny 13)
    od Wojciecha Czarneckiego z rodziną
  • 1 grudnia 2021. godz. 18.00
    w Parafii w Plewiskach pw. bł. Jerzego Popiełuszki
    od rodziny Woszczyków
  • 4 grudnia 2021. godz. 18.00
    w parafii pw. Wszystkich Świętych w Kórniku
    od Rajmunda wraz z grupą scenograficzną Misterium Męki Pańskiej
  • 5 grudnia 2021. godz. 10.30
    w parafii pw. Wszystkich Świętych (Nietrzanowo 4, 63-00 Środa Wlkp.)
    od Katarzyny Wiatr
  • 9 grudnia 2021. godz. 6.30
    w parafii pw. św. Urszuli Ledóchowskiej w Dąbrówce
    od Doroty i Romana Wawrzyniaków
  • 20 grudnia 2021. godz. 19.00
    w parafii pw. św. Jerzego w Poznaniu (ul. Swoboda 43a)
    od kolegów i koleżanek z duszpasterstwa akademickiego Don Bosco na Winogradach i współtwórców Misterium Męki Pańskiej
  • 30 grudnia 2021. godz. 18.00
    w Parafii pw. Narodzenia Pańskiego na os. Batorego
    od Asi Ławniczak z rodziną i Ani Niewiady z rodziną
  • 1 stycznia 2022. godz. 18.30
    w parafii pw. św. Jana Kantego w Poznaniu (ul. Grunwaldzka 86)
    od siostry Beaty z rodziną
  • 6 stycznia 2022 godz. 10.00
    w Sanktuarium Najświętszej Krwi Pana Jezusa w Poznaniu na ul. Żydowskiej 34
    od Magdy i Tadeusza Szeligowskich z córkami
  • 4 lutego 2022 godz. 17:00
    w kościele pw. Chrystusa Króla w Rokietnicy
    o życie wieczne dla śp. Artura Piotrowskiego oraz opiekę Bożej Opatrzności dla Jego Rodziny, od rodziny Łączkowskich
  • 6 lutego 2022 godz. 12:30
    w kościele pw. św. Jadwigi Królowej w Poznaniu (ul. Meczowa 1)
    od Beaty i Krzysztofa Ławickich z córkami
  • 3 kwietnia 2022 godz. 18:00
    w kościele pw. Chrystusa Króla w Rokietnicy
    za duszę śp. Artura Piotrowskiego i z podziękowaniem za dar Jego życia oraz talentów, którymi hojnie się dzielił, od Drużyny Misterium
  • Msza za Artura we włoskim Leofreni. Odprawia ks. Kazimierz Ślazyk
  • Dwie msze św.
    od Stanisławy Kubala z rodzinami
  • Dwie msze św.
    od właścicieli, pracowników i rodzin sklepu „Pszczółka”
  • 10.01.2022 r., godz. 18.30 – Kościół Zmartwychwstania Pańskiego, ul, Dąbrówki 4/7, Poznań – za śp. Artura Piotrowskiego

  • 11.01.2022 r., godz. 18.00 – parafia św. Michała Archanioła, ul. Stolarska 7, Poznań – od rodziny Kiełpińskich i Ewy Bytońskiej-Pacesz

Translate